Basur (Hemoroid) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid, yaşam kalitesini düşüren, kişiye günlük hayatında gerçekleştireceği birçok eylemde rahatsızlık hissi uyandıran bir sağlık sorunudur. İyi haber ise günümüzde geleneksel ameliyat yöntemlerinin yanı sıra yüksek teknolojili cihazlar kullanılarak ağrısız ve sızısız kolayca tedavi edilebilmektedir.

Basur (Hemoroid) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Basur, kolonun son bölümünde başlayan ve anüse kadar ulaşan noktada yer alan rektumun ve anüsün içinde ya da etrafındaki damarların baskı görmesi sonucunda şişmesi durumudur. Basur, anüs bölgesinin hem içerisinde hem de anüsün çevresindeki deri altında yani dışarısında gelişebilir. Tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan bu hastalık, halk arasında basur ya da mayasıl ismiyle bilinmektedir.

 • ⦁ İçeride gelişen basur (iç hemoroid): Anüs ve alt rektumun iç yüzeyinde meydana gelir.
  ⦁ Dışarıda gelişen basur (dış hemoroid): Anüs çevresinde deri altında oluşur.

Genellikle damarların genişlemesi, duvarın gerilmesi, incelmesi veya dışkılama sırasında tahriş olması sonucunda basur şişerek kendini göstermektedir. Yunancada kan boşaltmaya yatkın damarlar anlamına gelen basur, günümüzde her dört kişiden üçünü etkileyebilen yaygın bir sağlık sorunudur. İlk etapta hastaya hiçbir problem yansıtmayabilen basur, ilerleyen süre zarfından aniden şiddetlenerek şişmeye, kanamaya ve hatta iltihaplanmaya neden olarak ağrıya yol açabilir.

Basur Türleri Nelerdir?

Basur, hem içten hem de dıştan oluşabilir.  Dışarıda olması durumunda, cilt altında sert veya şişmiş bir yumru meydana gelecektir. İçten gelişirlerse anal kanalın duvarında küçük, şişmiş damarlar oluşturacaktır. Bazen de basur rektum içindeki kan damarlarında biriken pıhtı sonucunda mavi ya da mor bir renk almaktadır. Bu duruma tromboz hemoroid adı verilir. Öte basur bazı hastalarda hem iç hem de dış olarak aynanda gelişebilir. Hastalığın seviyesi ve şiddetinin belirlenmesi için doktora başvurulması gerekmektedir.

Basur Neden Olur?

Basur (hemoroid), rektal bölgedeki damarların üzerindeki basıncın armasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın oluşumundaki en yaygın sebeplerden bir tanesi de bağırsak hareketleriyle ilgili komplikasyonlardır. Ayrıca basur şu sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir:

 • ⦁ Aşırı kilo
  ⦁ Gebelik
  ⦁ Anal ilişki
  ⦁ Ailesel yatkınlık
  ⦁ Kronik ishal
  ⦁ Kronik kabızlık
  ⦁ Posasız gıda tüketimi
  ⦁ Az su tüketimi
  ⦁ Aşırı acı veya baharatlı beslenme
  ⦁ Aşırı alkol tüketimi
  ⦁ Tuvaleti sıkma ve erteleme
  ⦁ Diğer tıbbı durumlar

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur, hemen hemen her bireyde aynı semptomları gösterse de bazen kanama, ağrı ve kaşıntının şiddeti hastalığın oluşumuna, derecesine, türüne, anal fissürler (anüsteki küçük bir kesik nedeniyle ağrılı bağırsak hareketleri) ve diğer daha az yaygın görülen anal rahatsızlıklara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel anlamda basur içeride, dışarıda veya her ikisinde de gelişim gösterdiğinde kanama, ağrı ve kaşıntı yaşanabilir.

Rektumun içerisinde gelişen basur belirtileri arasında:

 • ⦁ Genellikle ağrısız rektal kanamaya neden olur.
  ⦁ Dışkıda, tuvalet kağıdında veya klozette parlak kırmızı kana neden olur.
  ⦁ Şişmiş damarlar gerilerek veya ovalanarak çizildiğinde veya kırıldığında kanama olur.
  ⦁ Kanı incelten ilaçlar kanamayı daha da kötüleştirebilir.
  ⦁ İç hemoroid anüsten geçerek şişebilir ve ağrılı hale gelebilir.

Anüs çevresindeki deri altında gelişen basur belirtileri arasında:

 • ⦁ Anüs çevresinde ağrı ve rahatsızlığa neden olur.
  ⦁ Anüs çevresinde ağrılı şişlik veya sert bir yumruya neden olur.
  ⦁ Kan pıhtısı oluştuğunda mavimsi veya morumsu renk alır. (tromboze hemoroid / anal tromboz)

Genel olarak anüs çevresindeki şişlik, kısır bir semptom döngüsünü başlatabilen kanamaya ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca mukusun veya dışkı kalıntısının boşaltılması kaşıntıya neden olabilir. Bunun nedeni, anüs etrafına çok fazla sürtünme ve temizlik olabileceği gibi anüs çevresinde artık dışkı ve kötü temizlik alışkanlıkları da olabilir.

Basur Nasıl Teşhis Edilir?

Basur tanısının kesin olarak belirlenebilmesi için doktorunuzun bir dizi işlem uygulaması gerekebilir. Genellikle çoğu hasta yaşanan semptomlar karşısında basur olduğunu bilmektedir ancak en doğru sonuç için doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Dış hemoroide sahip hastalarda anüs çevresindeki deri altında meydana gelen yumrular, teşhisi gözle görülür kılarken iç hemoroid doğrudan teşhis edilememektedir. Ayrıca bazı hastalarda basur hem iç hem dış kısımda oluşabilir.

Basur oluşumu anüs ve alt rektumun içerisinde meydana gelmişse, doktorunuz teşhis için kaygan bir sıvı kullanarak elle muayene edebilir. Aynı zamanda doktorunuz kalın bağırsağın rektumdan kolonun son kısmı olan sigmoid  kolon ve mukozanın tamamını minimal invaziv (kemik ve dokuya zarar vermeden hastalığın olduğu bölgeye ulaşılması) yani sigmoidoskopi yoluyla inceleyebilir. Bu işlem küçük bir kamera yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Özellikle kabızlık veya ishal gibi şikayeti olan hastalarda altta yatan ikincil bir durumun olup olmadığına karar verilebilmesi için endoskopi yapılabilir. Bu işlem 50 yaşını geçen her bireyde kolon kanseri teşhisi için 5 yılda bir yapılması önerilmektedir. Endoskopi, makattan başlayarak kalın bağırsağın ve ince bağırsağın son kısmının incelendiği bir yöntemdir. İşlem sırasında ucunda kamera olan küçük ve uzun esnek bir tip kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Endoskopik uygulamalar aynı zamanda basurlu bölgeyi yok etmek, lazer veya kızılötesi ışık kullanılarak hastalığın tamamen tedavi edilmesi için kullanılabilir.

Teşhisin konulabilmesi için bazı durumlarda anoskopi yapılabilir. Bu işlem sırasında küçük, sert ve tübüler bir alet kullanılarak anal kanalı incelemek için anüse birkaç santim giriş yapılır. Basur oluşumları bazen de kalın bağırsak tümörü veya kalın bağırsak kanserinin belirtisi olabilir. Bu nedenle yukarıda belirtilen semptomları yaşayan hastaların yaşam kalitesini tehlikeye atmamak için doğrudan muayeneye gelmesi gerekmektedir. Doktor muayenesinin ardından kısa süre içerisinde uygun tedavi yöntemine karar verilerek basur hastalığından kurtulmanız için bir dizi tedavi uygulanacaktır.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur teşhisinin konmasının ardından genel cerrahi uzmanı hastalığın evresine göre tedavi yöntemi planlamaktadır. Tedavinin ilk aşamasında I ve II. evredeki hastalarda basur kremi, basur fitili, basur pomadı veya oral ilaçlar önerilirken aynı zamanda beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler dikkate alınmaktadır. Birçok kez ilaç tedavisi hastalığın iyileşmesine cevap vermezken bu durumda cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir. Basur tedavisinde en sık kullanılan yöntemler arasında:

Konservatif tedavide başarısız olan veya 4. derece basur olan kişiler, dışarı doğru iyice sarkan basur memesinin alınması ve hastalığın atlatılması için cerrahi işleme tabi tutulmaktadır. Bu aşamada hastaya uygulanan iki yaygın yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde cerrahi operasyonla basurlu bölgenin çıkartılması yer alırken ikinci ve en basit operasyon lazerle hemoroid tedavisidir. Bu işlem yeni ve teknolojik cihazlar yardımıyla hiçbir cerrahi operasyon uygulanmadan yani basurlu bölge kesilip dışarı çıkartılmadan doğrudan basura neden olan damarların lazer veya radyofrekans kullanılarak yok edilmesidir.

Lazerle basur tedavisi, hemoroid hastalığından ağrısız, sızısız ve ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlara yol açmadan kolayca gerçekleştirilebilen son teknoloji yöntemidir. Bu işlem sırasında herhangi bir kesici alet kullanılmadan yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilirken hasta tedavi sonrasında yok denecek kadar az bir ağrı hissetmektedir. Ayrıca lazerli basur tedavisi sonrasında hasta basur şikayetinden kurtularak normal hayatına kısa sürede dönebilir. Lazerle hemoroid tedavisinin en büyük avantajlarından biriside makat bölgesinden geniş bir doku alınmadığı için anüsün normal yapısında bozulmalara neden olmamasıdır. Ayrıca herhangi bir kesme işlemi uygulanmadığından hasta tuvalet tutamama ya da gaz tutamama gibi yan etkilere neden olmaz.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Hakkımızda

medicare-logo-white

MDK Clinic Bünyesinde Faaliyetlerimize başlamış bulunmaktayız. Ameliyatsız hemoroid tedavisi, Kıl Dönmesi Tedavisi, Basur Tedavisi, Siğil ve Ben Tedavileri, Mide Botoksu Hizmetlerimiz Garanti Altındadır

Copyright by A.Works 2021. All rights reserved.

Hemen Ara
Whatsapp İletişim