Zayıflama yöntemi olarak günümüzde en çok uygulanan cerrahi girişimlerden biri tüp mide ameliyatıdır. Toplumumuzun büyük bir bölümünde yaygın olarak “Mide Küçültme Ameliyatı” olarak bilinir.

Tüp mide ameliyatında mide, adeta muz gibi ince uzun bir tüpe çevriliyor. Laparoskopik olarak (kapalı ameliyat yöntemiyle) midenin yüzde 80’i kesip çıkarılıyor. Böylece midenin gıda alımı kısıtlanıyor. Ayrıca tüp mide ameliyatının gıda emilimini azaltma etkisi de bulunuyor.

Tüp mide ameliyatı ortalama 45 dakika süre ve hastalarımız ameliyat sonrası kısa bir süre sonrası hayatlarına kaldığı yerden devam edebilirler.

Midenin giriş/çıkış bölümü korunduğu ve sindirim sistemindeki devamlılık aynen sağlandığı için tüp mide ameliyatı sonrası riskler düşüktür. Buna bağlı olarak yan etkiler çok az görülmektedir.

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı 18 – 65 yaş arası ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde uygun olan kişilere yapılır. Kişinin mide ameliyatına uygun aday olması için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değerinin 35 ve üzerinde olması, ayrıca diyabet, hipertansiyon gibi yandaş hastalıkların olması gerekir.

18 yaş altındaki kişiler için Obezite ’nin derecesiyle birlikte, yukarıda sayılan hastalıkların varlığı önemlidir. Ve hekim kararının yanı sıra ebeveyn onayı da gereklidir. 65 yaş üstü kişiler için ise hastanın sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği (kişinin kilosuna bağlı sıkıntıları ve yaşadığı sorunlar) değerlendirilir.